Uśmiechnięta kobieta jedzie pociągiem

Czy można uzyskać pożyczkę bez zdolności?

Zdolność kredytowa to bardzo istotny, a właściwy kluczowy, parametr, który umożliwia uzyskania zobowiązania finansowego. Określa bowiem, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić swój dług w wyznaczonym terminie. Biorąc pod uwagę jego dochód, inne wydatki oraz aktualne zadłużenie, szacuje się jego sytuację materialną na najbliższe alta. Nie da się oczywiście wszystkiego przewidzieć, stanowisko w pracy można stracić często z nieznanych powodów, w sposób nagły, co grozi utratą płynności finansowej. Podobnie jak nieszczęśliwy wypadek, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Zawarcie umowy kredytowej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednak kredytodawca stara się je zminimalizować, dlatego banki tak skrupulatnie weryfikują nasze możliwości do uregulowania zobowiązania finansowego. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, pomijając nieoczekiwany zwroty akcji, iż konsument wywiąże się z warunków umowy kredytowej.

Czy można uzyskać pożyczkę bez zdolności?

Kobieta rozmawia przez telefon i coś pisze
Zdolność kredytowa to czynnik decydujący o przyznaniu pożyczki

Jeśli wnioskujemy o produkty finansowe, które oferują nam banki, zawsze musimy liczyć się z tym, iż zweryfikują naszą zdolność kredytową. Im wyższa suma zobowiązania, tym oczywiście bardziej detaliczna analiza. Przy kredytach hipotecznych formalności jest najwięcej, a same zbadanie sytuacji finansowej kredytobiorcy może trwać kilka tygodni. Najmniej czasu banki poświęcają na sprawdzenie predyspozycji do spłaty pożyczek do kilku tysięcy złotych. Nie trzeba chyba dodawać, iż dla stałych klientów, proces ten skraca się nawet do jednego, dwóch dni. Zdarzają się czasem oferty na krótkoterminowe pożyczki, które nie wymagają zaświadczeń o zarobkach, lecz nawet w tym przypadku odbywa się analiza zdolności kredytowej klienta. Kredyty bez zdolności kredytowej nie są w żadnym wypadku dostępne w instytucjach bankowych. Podobnie jest w przypadku SKOK-ów, które choć stanowią strefę pozabankową podlegają kontroli nadzoru finansowego. Zresztą każda jednostka, która działa w oparciu o ustawę o kredycie konsumenckim ma obowiązek weryfikacji ów parametru. Gdzie zatem uzyskać pożyczkę bez zdolności kredytowej?

Pożyczki bez zdolności kredytowej – sektor pozabankowy

Pozostaje zatem sektor pozabankowy. Tutaj rzeczywiście pożyczki bez zdolności mogą się pojawić lecz dotyczą jedynie prywatnych przedsiębiorców lub tzw. pożyczek społecznościowych. Tutaj pożyczkodawcy udzielają kredytów bez zdolności, choć bywa to ryzykowne rozwiązanie. Nie wiemy wszakże czy firma, w której aplikujemy o pożyczkę jest w istocie uczciwą i wiarygodną jednostką.

Popularne instytucje, takie jak Vivus, Wonga czy Provident oraz inne parabanki nie udzielą nam zobowiązania finansowego, nie badając zdolności do jego spłaty. I tak ponoszą duże ryzyko kredytowe nie żądając zaświadczeń o dochodach, lecz zaproponowanie konsumentowi pożyczki, jeśli nie ma możliwości jej uregulować, byłby bardzo nierozsądne. Często jednak chwilówki bez zaświadczeń określa się mianem pożyczki bez zdolności kredytowej, co jest oczywiście błędnym terminem. Firma, która je udziela weryfikuje zdolność klienta na podstawie wniosku uzupełnionym o informacje dotyczące wysokości i źródła zarobków.

About the author: Dawid

specjalista od analiz pożyczek internetowych

Leave a Reply

Your email address will not be published.